پتروشیمی میاندوآب (قوشاچای) نیمه تمام رها شد

آذوح: کلنگ احداث مجتمع‌ پتروشيمي‌مهاباد و مياندوآب سال 83 به زمين زده شد، با وجود اينکه پتروشيمي‌مهاباد اواخر ماه جاري افتتاح مي‌شود اما پتروشيمي‌مياندوآب با 14 درصد پيشرفت همچنان راکد است.
به گزارش دورنانیوز، کلنگ احداث پتروشیمی‌میاندوآب سال ۸۳، بارقه‌های امیدی برای توسعه اقتصادی و بهبود وضعیت بیکاری این شهر را روشن کرد، اما این طرح اسیر پیمانکار ناکارآمد شد و هم اکنون باکمبود منابع اعتباری مواجه است.
انتظار بیش از یک دهه‌ای مردم میاندوآب برای آغاز عملیات احداث واحد پتروشیمی‌در این شهرستان با توجه به شرایط موجود، چند سالی طول می‌کشد، چرا که با وجود مطرح شدن ایجاد شهرک تخصصی پتروشیمی‌از سال ۹۲ تا کنون اتفاق خاصی در راستای احداث این واحد نیفتاده است.
پروژه پتروشیمی‌میاندوآب همراه با پتروشیمی‌مهاباد در سال ۸۳ بعنوان یکی از طرح‌های ملی دولت در منطقه کلنگ‌زنی شد و در سال ۸۴ نیز زمین مورد نیاز، برای اجرای طرح تأمین و دیوارکشی شد که متاسفانه تا کنون اقدام عملی خاصی در راستای اجرای این طرح انجام نشده و طرح از پیشرفت فیزیکی ناچیزی برخوردار است.
حالا بعد از گذشت بیش از ۱۱ سال مسئولان به این نتیجه رسیده‌اند اجرای مجتمع پتروشیمی‌میاندوآب با این روند فعلی امکانپذیر نیست و باید تغییر کاربری دهد تغییری که بی‌شک تأخیر طولانی در اتمام آن نیز به همراه خواهد داشت.
هر چند اقتصاد و وضعیت اشتغال میاندوآب به نسبت مهاباد مطلوب نبود ولی طرح پتروشیمی‌مهاباد اجرایی شده و هم‌اکنون در مراحل پایانی فاز اول قرار دارد، ولی طرح پتروشمی‌میاندوآب، یک طرح روی کاغذ با تکه زمینی خالی است که مردم همچنان چشم انتظار اجرای آن هستند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی در خصوص تأخیر ۱۱ ساله این طرح و پیشرفت فیزیکی ناچیز این پروژه به مهر گفت: متاسفانه با وجود این دو مجتمع پتروشیمی‌میاندوآب و مهاباد همزمان آغاز شده‌اند اما مجتمع پتروشیمی‌میاندوآب هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است.
جعفر صادق اسکندری با بیان اینکه پتروشیمی‌میاندوآب نیز همانند مجتمع پتروشیمی‌مهاباد با یک هدف یعنی تولید پلی اتیلن سبک و سنگین کلنگ‌زنی شده و مقرر بود محصول تولیدی آن PVC باشد افزود: به دلیل نبود حمایت مالی مناسب در میاندوآب این طرح راکد باقی مانده است.
وی ادامه داد: در این راستا برای تسریع در روند اجرای این طرح هم‌اکنون مجتمع در زمینه تولید محصول تغییر کاربری داده و این تغییر کاربری نیازمند زمان مناسب برای خریداری دستگاه و… است که بی شک موجب طولانی شدن روند اجرای کار خواهد شد.
رئیس صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با بیان اینکه هم‌اکنون بخش خصوصی جدید پای کار آمده است گفت: در زمان حاضر انتخاب پیمانکار جدید در دست بررسی است که پیش بینی می‌شود با مشخص شدن آن و خرید دستگاه‌های مورد نیاز طرح وارد فاز اجرایی شود.
اسکندری یادآور شد: با تغییر کاربری محصول مجتمع پتروشیمی‌میاندوآب به UPVC و نیز حمایت بخش خصوصی می‌توان به انتظار بیش از یک دهه ای مردم این شهرستان پایان داده و شاهد شتاب در روند اجرای طرح باشیم.
نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب نیز در خصوص این طرح اظهار داشت: متاسفانه هم اکنون وضعیت مجتمع پتروشیمی‌میاندوآب از نظر پیشرفت فیزیکی چندان مناسب نیست و از نظر مالی با مشکل جدی مواجه است.
مهدی عیسی‌زاده با بیان اینکه علت اینکه پروژه پتروشیمی‌مهاباد بر خلاف مجتمع این شهرستان تاکنون به نتیجه خاصی نرسیده، این است که در مهاباد چند بانک عامل در آن دخیل و سهامدار هستند در حالی که در میاندوآب چنین نیست افزود: متاسفانه بانک عامل مجتمع پتروشیمی‌میاندوآب هیچ کمک مالی برای کمک به راه‌اندازی آن انجام نداده و کار را به تأخیر می‌اندازد. در این باره نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌از ابزار قانونی برای راه اندازی این مجتمع استفاده می‌کنند و امیدواریم عملیات اجرایی پروژه پتروشیمی‌میاندوآب از سال ۹۴ آغاز شود چون بهانه‌ای برای راه‌اندازی آن وجود ندارد. عیسی‌زاده تاکید کرد: اگر دولت از بخش خصوصی برای جذب سرمایه‌گذار در مجتمع‌های پتروشیمی‌کشور حمایت کند، هم برای کشور خودمان و هم برای کشور همجوار سودآور است.
به هر حال مردم آذربایجان غربی و بویژه شهرستان‌های مهاباد و میاندوآب امیدوار هستند وعده‌های مسئولان که طی ۱۰ سال گذشته شاهد عدم تحقق آن‌ها بودند عملیاتی شده و به توسعه منطقه و افزایش میزان اشتغال بینجامد.
صنعت پتروشیمی‌ایران هم اکنون اولین صادرکننده پلی‌اتیلن به اتحادیه اروپا و دومین صادرکننده این محصول به چین محسوب می‌شود که در صورت تحقق وعده‌های مسئولان و به نتیجه رسیدن طرح‌های پتروشیمی‌میاندوآب و مهاباد، استان زرخیز آذربایجان غربی می‌تواند با توجه به پتانسیل‌های ویژه سهم قابل توجهی در تأمین این ماده اولیه پرمخاطب داشته باشد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn