مرکز آمار ایران اعلام کرد: جایگاه آذربایجان شرقی در ضریب نفوذ اینترنت پانزدهم و نرخ باسوادی بیست و یکم کشور!

آذوح: مرکز آمار ایران با انتشار شاخص های کلیدی استان ها زمینه مقایسه استان ها در این شاخص ها را فراهم کرد.
به گزارش نصر، بر اساس آمار منتشره که مربوط به سال گذشته می باشد، وضعیت آذربایجان شرقی در اکثر این شاخص های کلیدی نامناسب است.
آذربایجان شرقی با دارا بودن 3.724.620 نفر جمعیت دارای رتبه ششم جمعیتی در کشور است که بعد از استان های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، خوزستان و فارس این جایگاه را به خود اختصاص داده است.
نرخ رشد جمعیت (نرخ رشد جمعیت از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ محاسبه شده است) در آذربایجان شرقی 0.66 درصد که از میانگین کشور (1.29 درصد) فاصله زیادی دارد.
در شاخص نرخ بیکاری آذربایجان شرقی با دارا بودن 7.8 درصد به همراه استان یزد در جایگاه پنجم ایستاده اند البته در این شاخص وضعیت استان بهتر از سایر شاخص ها است و از میانگین کشور (1.6 درصد) پایین تر می باشد.
همچنین آذربایجان شرقی در شاخص نرخ مشارکت اقتصادی با دارای بودن 41.4 درصد بعد از استان اردبیل دارای رتبه دوم کشوری است که در این شاخص میانگین کشوری 37.2 درصد است.
با نگاهی به آمار شاخص های کلیدی استان ها، متاسفانه در دو شاخص ضریب نفوذ اینترنت و نرخ باسوادی به هیچ وجه جایگاه آذربایجان شرقی در شان و منزلت این استان نیست.
در شاخص ضریب نفوذ اینترنت آذربایجان شرقی دارای ضریب 15.7 درصد می باشد که این رقم از متوسط کشوری( 17.5 درصد) فاصله دارد و در جایگاه پانزدهم کشور قرار دارد و استان هایی همچون ایلام ، خراسان جنوبی، سمنان و مرکزی جایگاه بهتری از آذربایجان شرقی دارند.
همچنین در شاخص نرخ باسوادی آذربایجان شرقی با نرخ 82.08 درصد از میانگین کشوری بیش از دو درصد پایین تر است. در این شاخص آذربایجان شرقی رتبه بیست و دوم کشوری را دارد و وضعیت استان هایی همچون ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، زنجان و کرمان وضعیت بهتری از این استان دارند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn