جک استراو در راس یک هیأت پارلمانی به ایران می رود

آذوح: جک استراو وزیر امور خارجه سابق بریتانیا اعلام کرد هفته آینده در راس یک هیات پارلمانی به ایران خواهد رفت.
وزیر امور خارجه سابق بریتانیا سه شنبه آینده به همراه لرد نورمان لامونت – رهبر سابق محافظه کاران بریتانیا در پارلمان این کشور و وزیر اسبق اقتصاد - وارد تهران خواهد شد.
دیدار سه روزه این هیات به دعوت مجلس ایران انجام می شود، و نخستین دیدار یک هیات سیاسی بریتانیا از سال ۲۰۰۸ تا کنون از ایران است.
آقای استراو به دیلی تلگراف گفته است دعوت از هیات پارلمانی بریتانیا نشانه دیگری از کاهش تنش ها میان دو کشور از آغاز دوران ریاست جمهوری حسن روحانی است. به گفته جک استراو: «این نشانه خوبی از آرزویی جدی برای بهبود روابط دوجانبه است. من نمی خواهم تاکید بیش از حد کنم، اما حتماً مهم است
وزیر امور خارجه سابق بریتانیا دعوت از این گروه توسط مجلس ایران را نشانی از پذیرش رهبری روحانی از سوی گروههای دیگر سیاسی ایران خواند و گفت: «من هرگز در مورد صداقت روحانی شک نداشتم، اما فکر می کنم این ]دعوت از هیات بریتانیایی[ نشان از آن دارد که دیگران نیز رهبری او را پذیرفته اند
در اواسط آذرماه،  کاردار انتخابی غیرمقیم بریتانیا در تهران، نخستین سفر خود را به ایران انجام داد، و یک هفته بعد از آن نیز کاردار غیرمقیم ایران در لندن،  با مقام‌های آن کشور دیدار کرد.
بریتانیا سفارت خود را در تهران بعد از تظاهرات سازمان یافته گروهی از بسیجیان، و حمله به این سفارت در سال ۲۰۱۱ تعطیل کرد، و ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا به منظور حفظ امنیت اعضای سفارت، آنان را از ایران فراخواند و دستور داد سفارت ایران در لندن تعطیل شود و دیپلماتهای ایرانی اخراج گردند.
خبرگزاری مجلس ایران به نقل از یک عضو کمیسیون امنیت ملی نوشته است این هیئت «علاوه بر جلسه با اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران، با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و مقام‌های سیاسی» ایران دیدار می‌کند. براساس همین گزارش هیات بریتانیایی از کاشان و اصفهان هم دیدار خواهد کرد؛ تا از «موثر نبودن تحریم‌ها بر ایران» مطلع شود.
وزارت خارجه بریتانیا گفته از جزئیات این سفر مطلع است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn