مردم ایران به جای یارانه، کالا دریافت می‌کنند

آذوح: دولت ایران به زودی سبدی از کالاهای مورد نیاز را میان مردم تقسیم می‌کند. حدود ۱۵ میلیون نفر که پیش از این از دولت یارانه می‌گرفتند، از این پس سبد کالایی دریافت خواهند کرد.
به گزارش رسانه‌های جمعی ایران دولت اعلام کرده است که خانوارهای ایرانی به زودی سبد کالایی رایگان دریافت می‌کنند. ارزش هر سبد کالایی ۸۰ هزار تومان اعلام و گفته شده است که این ۲۰ درصد کمتر از قیمت کالاهای عرضه شده در بازار کنونی ایران است.
به گزارش رسانه‌ها بهمن حاج‌علی، مدیر اجرایی "وزارت صنعت، معدن و تجارت" گفته است که سبد کالایی در سال جاری در دو مرحله میان مردم تقسیم می‌شود. نخستین سبد کالایی در نیمه نخست بهمن امسال به مردم داده خواهد شد و سبد بعدی در ماه اسفند.
براساس مصوبه دولت حسن روحانی مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای عرضه دو سبد کالایی در نظر گرفته شده است.
دو سبد کالایی که قرار است به رایگان تقسیم شود، این کالاها را در بر دارد: ۸ / ۱ کیلوگرم روغن نباتی مایع، ۱۰ کیلوگرم برنج، ۴ کیلوگرم گوشت مرغ، ۸۰۰ گرم پنیر و ۸ / ۱ کیلوگرم تخم مرغ. دولت اعلام کرده که ممکن است اقلام هر دو سبد کالایی یکسان نباشد.
ارزش واقعی سبد کالایی دولت
ارزش هر سبد کالایی که دولت به رایگان به مردم می‌دهد، ۸۰ هزار تومان اعلام شده است. گفته می‌شود که این مبلغ ۲۰ درصد کمتر از قیمت این کالاها در بازار است.
اما کندوکاو رسانه‌های جمعی ایران نشان می‌دهد که هر سبد کالایی کمابیش به همان اندازه‌ی قیمت رایج در بازار ارزش دارد. بنا به محاسبه، قیمت هر سبد کالایی حدود ۸۱ هزار تومان است.
دولت وعده داده است که در آینده گوشت قرمز نیز به سبد کالایی اضافه شود، در آن صورت، با توجه به گرانی گوشت قرمز، ارزش سبد کالایی به بیش از صد هزار تومان بالا خواهد رفت.
دریافت‌کنندگان سبد کالایی
بنا بر مصوبه دولت، سبدهای کالایی میان ۱۵ میلیون نفر از مردم که شامل سرپرستان خانوارهاست، توزیع می‌شود.
مشمولان دریافت این سبد کالایی سه گروه هستند: گروه اول سرپرستان خانوارهای کارکنان دولت، بازنشستگان، مستمری‌بگیران، سرپرستان خانوارهای کارگران مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی، سرپرستان خانوارهای عضو جامعه نیروهای مسلح و بازنشستگان و مستمری‌بگیران لشکری و کشوری؛
تورم، گرانی و کمبود کالاهای اساسی خانوارهای ایرانی را زیر فشار قرار داده است
تورم، گرانی و کمبود کالاهای اساسی خانوارهای ایرانی را زیر فشار قرار داده است
گروه دوم شامل روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و هنرمندانی است که فهرست نام آنها به تشخیص "وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی" تعیین خواهد شد. همچنین دانشجویان متاهل به تشخیص وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فن‌آوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی و طلاب به تشخیص مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه نیز در این گروه قرار می‌گیرند.
گروه سوم شامل سرپرستان خانوارهای زیر پوشش "کمیته امداد امام خمینی" و سازمان بهزیستی کشور است.
چرا کالا به جای پول؟
دولت حسن روحانی قصد دارد به جای یارانه به مردم کالا بپردازد تا کمبودهای اساسی زندگی آنها جبران شود. به عقیده کارشناسان اقتصادی دولت، این روش بر خلاف پرداخت کمک نقدی، آثار تورمی نخواهد داشت و به رشد نیز کمک خواهد کرد.
دولت ایران از دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، ماهانه به بسیاری از شهروندان ایرانی یارانه نقدی می‌پردازد، اما دولت حسن روحانی گفته است که این شیوه برای اقتصاد کشور زیانمند است و قصد دارد آن را تغییر دهد.
مقام‌های دولت ایران امیدوارند که با اعطای سبد کالاهای اساسی هم تا حدی نیازهای مردم برطرف شود و هم باعث شود که سرمایه در گردش جذب شود و واحدهای تولیدی کشور را تقویت کند.
اقتصاد ایران در سال گذشته خورشیدی رشد منفی داشته و نرخ بیکاری به میزانی افزایش پیدا کرده که به گفته مقام‌های دولت "بحرانی" محسوب می‌شود. نرخ تورم به بالاترین سطح خود از سال ۱۳۷۴ رسیده است.
انتقاد از سبد کالایی
به گزارش خبرگزاری فارس، برخی از چهره‌های اصولگرا در مجلس از برنامه عرضه سبد کالایی انتقاد کرده‌اند. مهرداد بذرپاش، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان، در نشستی با اعضای شورای مرکزی مجمع دانش‌آموختگان دانشگاه صنعتی شریف، از "هدفمندکردن یارانه‌های پرداختی مانند سوخت و نان و انرژی" دفاع کرده است.
این نماینده مردم تهران در مجلس، اعطای سبد کالایی را مغایر "حق مردم در انتخاب کالای مورد نیاز" دانسته است. او از این که اعطای مستقیم یارانه به مردم توسط دولت سابق، "عوام‌فریبی" دانسته شده، انتقاد کرده می‌پرسد: «اگر پرداخت مستقیم عوام‌فریبی است پس سبد کالا چیست؟» آیا این عوام‌فریبی نیست؟
آقای بذرپاش با توجه به گزارش‌های مبنی بر "خزانه خالی دولت" انتقاد کرد که دولت به روشنی معلوم نکرده که حدود ۳۶۰۰ میلیارد تومان بودجه لازم برای پرداخت سبد کالایی را از کدام منبع تأمین خواهد کرد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn