آمریکا رسماً توافق اتمی با ایران را به اجرا گذاشت

آذوح: دولت باراک اوباما رسماً اجرای توافق بین المللی اتمی با جمهوری اسلامی ایران را از دیروز هفدهم سپتامبر به اجرا گذاشت. جان کری وزیر امور خارجۀ آمریکا که یکی از معماران مهم سازش بین المللی بر سر برنامۀ اتمی ایران به شمار می رود، با انتشار بیانیه ای به طور نمادین دیپلمات آمریکایی "استفن مول" را به عنوان مسئول اجرای توافق اتمی با جمهوری اسلامی ایران تعیین کرد.
هفدهم سپتامبر آخرین روز از مهلت شصت روزۀ کنگرۀ آمریکا برای تصمیم گیری دربارۀ توافق بین المللی اتمی با ایران بود که در چهاردهم ژوئیه میان این کشور و شش قدرت جهانی در وین به امضا رسید. نمایندگان جمهوری خواه آمریکا که اکثریت کرسی های کنگرۀ این کشور را در اختیار دارند در تلاش های پی در پی شان برای جلوگیری از اجرای توافق اتمی با ایران ناکام ماندند.
در پی این ناکامی و در پایان مهلت شصت روزۀ بررسی توافق اتمی توسط کنگره، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، برای قدردانی از گروه مذاکره کنندۀ آمریکایی در پروندۀ اتمی ایران در ضیافتی که توسط جان کری در وزارت امور خارجۀ آمریکا ترتیب داده شد شرکت کرد.
به همین مناسبت رییس جمهوری آمریکا گفت : از این پس باید گروهی کارآمد با ریاستی درخور به منظور اجرای موفق توافق اتمی با ایران برگزید. رییس جمهوری آمریکا بار دیگر تکرار کرد که توافق هسته ای با جمهوری اسلامی امنیت آمریکا و متحدان اش در خاورمیانه و همچنین امنیت جهان را تقویت خواهد کرد.
اکثریت نمایندگان جمهوری خواه سنای آمریکا دیروز پنجشنبه هفدهم سپتامبر موفق نشدند که در آخرین اقدام شان شصت رأی لازم را برای مخالفت با اجرای توافق اتمی با جمهوری اسلامی ایران به دست آورند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn