Warning
  • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
  • Error loading component: com_content, Component not found.
  • Error loading library: joomla, Library not found.

مرگ «جعبه سیاه پرونده بیمه‌ ایران» در زندان اوین

آذوح: روزنامه شرق از مرگ داوود سرخوش یکی از محکومان چرونده فسادمالی بیمه ایران و از هم دستان محمدرضا رحیمی در زندان اوین خبر داده است.
این روزنامه نوشته است: «روز دوشنبه خبری تأییدنشده به شرق رسید که حاکی از درگذشت داوود سرخوش در زندان اوین بود. ساعاتی پس از رسیدن این خبر بود که وکیل سرخوش در گفت‌وگو با تسنیم، این خبر را تأیید کرد و سکته قلبی را عامل درگذشت موکل خود اعلام کرد
شرق یادآوری کرده است داوود سرخوش در اخبار منتشر شده حین برگزاری دادگاه بیمه ایران، به نام «جعبه سیاه پرونده بیمه ایران» معرفی می‌شد، روز ۲۹ مرداد سال ۹۲ در حکم صادرشده از سوی شعبه ۳۲ دیوان‌عالی کشور به اتهام ارتشا، محکوم به سه سال حبس تعزیری و ضبط وجوه پرداختی به مبلغ ۶۷ میلیارد تومان شد و در سایر موارد اتهامی دادنامه به علت عدم صلاحیت نقض و جهت رسیدگی به دادگاه عمومی جزایی محول شده بود
این روزنامه با اشاره به اینکه «داوود سرخوش، از مته‌مان پرونده بیمه ایران بود که در دادگاه‌های اولیه، اعترافات او درباره محمدرضا رحیمی در رسانه‌ها بازتاب وسیعی یافت»، نوشته است: اعترافات داوود سرخوش «در جلسه بعدی دادگاه از سوی جابر ابدالی که به عنوان شریک سرخوش معرفی می‌شد، تکذیب شدند
روزنامه شرق بخش‌هایی از اظهارات جابر ابدالی طی دادگاه درباره داوود سرخوش را نیز منتشر کرده و از قول وی نوشته است: «آشنایی من با سرخوش از سال ۸۵ است که در آن زمان اصلا آقای رحیمی را نمی‌شناختم. چرا بنده آبروی مسلمانی را بریزم به خاطر اینکه به آقای سرخوش دیکته شده این حرف را بزند و اسم رحیمی را ببرد. من قبل از آشنایی با رحیمی و دیوان محاسبات، با سرخوش آشنا شدم... ایشان بگوید من کجا به همراه او به مجتمع قضائی اقتصادی رفته‌ام؟ اگر من با آقایانی از دستگاه قضائی که سرخوش اسم آن‌ها را برد، ارتباط داشتم شما بگویید. چرا مدام اسم آقای رحیمی برده می‌شود تا آبروی او برود؟ این امر به خاطر این است که به سرخوش دیکته کرده‌اند اسم رحیمی را ببرد و به او گفته‌اند اگر اسم رحیمی را ببری، آزاد می‌شوی
به نوشته این روزنامه، پس از اعلام حکم محمدرضا رحیمی هم غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، در هفتادوپنجمین نشست خبری خود، درباره رابطه سرخوش و رحیمی توضیح داده و گفته بود: «محمدرضا رحیمی یک‌میلیاردو ۵٠٠ میلیون تومان از آقای داوود سرخوش شهری، پول دریافت کرده است و برخلاف ادعای رحیمی که پول را به ١٧٠ نماینده مجلس داده است، این دریافتی‌ها برای کارسازیِ کار سرخوش بود؛ چون سرخوش ۶٠ میلیارد تومان معوقه بانکی داشته است
شرق درباره «آخرین وضعیت سرخوش قبل از فوت» نیز نوشته است «در‌‌نهایت هم
روز دوشنبه ابوالفضل انتظاری وکیل سرخوش درباره آخرین وضعیت موکل خود در زندان، به خبرپزاری تسنیم گفت: «داوود سرخوش پیش از این، یک عمل جراحی دیسک کمر در بیمارستان دی انجام داده بود و روز دوشنبه ز نیز بر اثر سکته قلبی جان خود را از دست داد
وکیل داوود سرخوش همپنین گفته است: «موکل بنده سه سال حبس خود را گذرانده بود و فقط بابت رد مال در زندان» بود.
انتشار نامه بابک زنجانی به حسن روحانی چهار روز پیش از دادگاه
روزنامه بهار از «انتشار نامه بابک زنجانی به روحانی، چهار روز مانده به برگزاری دادگاه» خبر داده است.
این روزنامه با اشاره به «افشای نامه بابک زنجانی در شبکه دانا در حالی او را دوباره به سرخط خبر‌ها آورد که مسئولان قضایی و دولتی و نمایندگان مجلس طی یک ماه گذشته از توضیح جزییات درباره آن امتناع کرده بودند.
به گزارش روزنامه بهار بابک زنجانی در این نامه حسن روحانی و همچنین معاون اول او را چنین خطاب قرار داده و نوشته است: «متأسفانه معاون اول محترم ریاست بار‌ها در اذهان عمومی به اینجانب بی‌احترامی‌های زیادی می‌کند و و جدیدا اینجانب را گردن‌کلفت عنوان نموده است که این صحبت‌ها در شأن یک معاون اول نیست. جناب رئیس‌جمهوری من در زندانم و دادسرا در حال رسیدگی پرونده است، من چه گردن‌کلفتی می‌توانم بکنم؟ وقتی فسادی وجود ندارد، من چرا باید نام افرادی را ببرم و آن‌ها و زندگی آن‌ها را نابود کنم؟»
درحالی که بنابر اعلام مقام‌های دولت و قوه قضائیه بابک زنجانی به اتهام فسادمالی و عدم پرداخت چند میلیارد دلار پول حاصل از فروش نفت ایران در بازداشت موقت به سر می‌برد، وی در نامه خود خطاب به حسن روحانی نوشته است: «هیچ‌گاه با وزارت نفت معامله نکرده، بلکه به یک مجموعه نفتی خارجی نفت فروخته و فقط پول آن را به حسابی که او معرفی کرده واریز کرده است و این مبلغ دریافتی به سبب تحریم‌ها بلوکه شده است و حالا که دولت عوض شده به زور می‌گوید پول را دوباره پرداخت کن، چون صاحب بانک و سهامدار من می‌باشم
بابک زنجانی همچنین در نامه خود تاکید کرده که اطلاعات بانک خود در خارج از ایران را در اختیار دولت قرار نمی‌دهد و نوشته است: «من در بانک متعلق به خودم درباره همه سپرده‌گذاران مسئول‌ام؛ چرا باید اطلاعات بانک را که ربطی به این کشور ندارد در اختیار معاون اول شما بگذارم که ایشان به من نگوید گردن‌کلفت. وزارت نفت مگر بارش را به من داده که از من طلب می‌کند؟ باری در اختیار شرکت خارجی خود گذاشته و آن هم پولش را دریافت کرده، می‌توانست در بانکی دیگر وصول کند، حال که تحریم شده من مقصرم؟»
روزنامه بهار با طرح این پرسش که «اینکه چرا نامه یک ماه قبل به‌تازگی ازسوی کوهپایه‌زاده، وکیل بابک زنجانی، در اختیار یک سایت خبری قرار گرفته است و با توجه به زمان باقیمانده تا دادگاه زنجانی، چه‌نتیجه‌ای می‌تواند در آینده این میلیاردر نفتی داشته باشد»، از قول داوود محمدی یکی از نمایندگان عضو کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی، نوشته است: «نه این نامه و نه این هجمه‌هایی که له یا علیه زنجانی در جریان‌های سیاسی مطرح شده است، نمی‌تواند تاثیری بر تصمیم نهایی دادگاه داشته باشد
این نماینده مجلس گفته است: «از مدت‌ها قبل نمایندگان مجلس درباره پرونده بابک زنجانی مستنداتی را جمع کرده بودند که این مستندات در اختیار قوه قضاییه است و مسئولان قضایی پس از تحقیقات به‌عمل‌آمده و بر اساس ادله موجود تصمیم نهایی خود را درباره این پرونده اتخاذ خواهند کرد
روزنامه بهار با اشاره به اینکه «شمارش معکوس برای میلیاردر نفتی شروع شد. بابک زنجانی چهار روز دیگر وقت دادگاه دارد و چه خودش و چه دیگران نمی‌دانند در این دادگاه قرار است چه رخ دهد»، نوشته است: «آزادی، صدور حکم یا تمدید بازداشت همه گزینه‌هایی هستند که روی میز دادگاه قرار دارد و خیلی‌ها نسبت به اعلام آن نگران هستند
امیرعباس سلطانی، عضو کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی، به این روزنامه گفته است: «در پشت پرده این ماجرا، وکلای زنجانی ‌‌نهایت تلاش خود را می‌کنند تا با تعویق در صدور حکم، آزادی را برای جوان موطلایی اوین بخرند و در مقابل، عده‌ای نگران معرفی افشای اسامی پنهان پرونده بابک زنجانی هستند
روزنامه بهار نوشته است: «افشای متن کامل نامه بابک زنجانی به رئیس‌جمهوری و اصرار او بر محرمانه‌ماندن برخی اطلاعات مسئلت‌شده در پرونده نیز مزید بر علت شده تا حساسیت دادگاه بابک زنجانی روز‌به‌روز و لحظه‌به‌لحظه بیشتر شود.»
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn