۸ نفر در حمله به مقر پلیس در چین کشته شدند

آذوح: پلیس در منطقه نا آرام سین جیانگ، واقع در غرب چین می گوید ۸مهاجم در حمله به یک پاسگاه پلیس به ضرب گلوله کشته شدند. با این رویداد، شمار کشته شدگان درگیری های این استان از ماه نوامبر به ۳۵نفر افزایش یافت.
مقامات همچنین می گویند یک نفر از ۹مهاجم دستگیر شد. حمله پیش از طلوع آفتاب در روز دوشنبه صورت گرفت. مقامات گزارشی از تلفات احتمالی نیروهای
پلیس نداده اند.
دولت محلی در بیانیه ای مهاجمان را اوباشی توصیف کرد که با چاقو در حوالی ۶:۳۰بامداد به یک پاسگاه پلیس در یارکاند، نزدیک شهر کاشغر حمله و مواد منفجره به سمت پاسگاه پرتاب کردند. بیانیه می گوید مهاجمان خودروهای پلیس را آتش زدند.
پیشتر در اوایل ماه دسامبر، پلیس ۱۴نفر را در یک شورش در نزدیکی کاشغر به ضرب گلوله کشت.
از ماه آوریل، طبق آمار رسانه دولتی چین، طی خشونت های مختلف در سین جیانگ دست کم ۹۱نفر از جمله چند مامور پلیس کشته شده اند.
سخنگوی وزارت امورخارجه چین در یک کنفرانس خبری گفت حملات اخیر نشانه جدی بودن تهدید جدایی طلبی، افراط گرایی، و تروریسم است. او گفت دولت چین به عاملان این اقدامات طبق قانون سخت حمله خواهد کرد.
در سین جیانگ، بسیاری از اقلیت مسلمان اویغور، از محدودیت های دینی و زبانی علیه خود ناراضی هستند و از دولت می خواهند آزادی های بیشتری به آنها بدهد.
گروه های حقوق بشری در خارج می گویند پلیس معمولا از روش های بسیار شدید علیه اقلیت اویغور استفاده می کند. یک سخنگوی گروه اصلی اویغورهای در تبعید، گروه کنگره جهانی اویغور، گفت جامعه جهانی باید از چین بخواهد از ادامه «روش های سرکوب گرانه» علیه اویغورها خودداری کند.
در ماه اکتبر یک خودرو در میدان تیانمن، میدان توریستی پکن چند توریست را زیر گرفت. سه نفر در خودرو و دو رهگذر کشته شدند. چین می گوید آن حمله توسط شبه نظامیان مسلمان صورت گرفت. از آن زمان چین اقدامات امنیتی را افزایش داده است.
سین جیانگ در گذشته نیز شاهد نا آرامی ها بوده است که دولت مقصر آنها را گروه شورشی جنبش اسلامی ترکستان خوانده است. اما بسیاری از کارشناسان نسبت به وجود این گروه به عنوان یک گروه منسجم ابراز تردید می کنند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn