استعفای یک نماینده دیگر پارلمان ترکیه در پی بحران فساد مالی

آذوح: روز سه‌شنبه، دهم دی، یکی دیگر از نمایندگان پارلمان ترکیه از حزب حاکم این کشور در ارتباط با رسوایی فساد بزرگ مالی استعفا کرد و در همین روز یکی از مقامات ارشد ترکیه خبر داد که این رسوایی مالی تاکنون ۱۰۰ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور ضرر زده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، «حسن حامی ییلدیریم» که در این روز استعفا کرده از دولت اردوغان به خاطر فشارهایی که، به گفته او، در ارتباط با بازجویی‌های مرتبط با فساد مالی بر قوه قضائیه وارد می‌آورد، انتقاد کرده‌ است.
با این استعفای تازه تعداد کرسی‌های حزب حاکم رجب طیب اردوغان در پارلمان به ۳۲۰ کرسی از میان مجموعاً ۵۵۰ کرسی پارلمان کاهش پیدا کرد.
فساد مالی در دولت رجب طیب اردوغان مرتبط با رشوه‌خواری در پروژه‌های ساخت‌وساز و همچنین دریافت رشوه مقامات مختلف آن کشور از سرمایه‌داران مرتبط با جمهوری اسلامی ایران برای نقل و انتقال غیرقانونی پول به ایران است.
این رسوایی دولتی تاکنون باعث استعفای پنج نماینده پارلمان و برکناری صدها تن از مقامات پلیس این کشور شده و فرزند رجب طیب اردوغان و فرزندان سه وزیر این کشور نیز در این ارتباط برای بازجویی احضار شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، بولنت آرینچ، معاون نخست‌ وزیر ترکیه، روز دوشنبه خبر داد که بحران سیاسی اخیر که در پی این فساد مالی به‌ وجود آمده تاکنون برای اقتصاد ترکیه «بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار» هزینه دربر داشته‌ است.
لیره ترکیه هفته گذشته کاهش بی‌سابقه‌ای در ارزش خود نشان داده و به ۲٫۱۷ در برابر دلار رسید، اما گزارش‌ها حاکی است که روز دوشنبه ارزش لیره مقداری بهبود یافته و به ۲٫۱۲۳۹ لیره در برابر هر دلار رسیده‌ است.
دولت اردوغان «خارجی‌ها» و عناصر مرتبط با فتح‌الله گولن، یک روحانی مسلمان پرنفوذ که از متحدان سابق اردوغان است را متهم به ایجاد بحران سیاسی در ارتباط با این فساد مالی می‌کند.
دو هفته پیش از این پلیس ترکیه ۵۴ نفر که بسیاری از آنها از متحدان اردوغان بودند را بازداشت و بازجویی کرد و در پی این تحولات آقای اردوغان عناصری در پلیس را متهم کرد که قصد بدنام کردن و ساقط کردن دولت او را دارند.
این بحران، دولت اسلام‌گرای رجب طیب اردوغان را در آستانه انتخابات محلی ماه مارس و انتخابات ریاست‌ جمهوری که در ماه اوت برگزار می‌شود با چالش‌هایی جدی روبه‌رو کرده‌ است.
رجب طیب اردوغان روز ششم دی‌ماه در یک سخنرانی گفت که «اگر مردم خواهان رفتن وی باشند، آماده استعفاست، اما مردم چنین چیزی نمی‌خواهند.»
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn