کشف سلاح در کامیون کمکهای بشردوستانه برای سوریه

آذوح: منابع خبری ترکیه گزارش دادند پلیس این کشور مقدار زیادی موشک و مهمات را در کامیونی در منطقه مرزی با سوریه توقیف کرده که برای یک بنیاد کمک‌های انسان‌دوستانه کار می‌کرده است.
خبرگزاری آلمان روز پنج‌شنبه (۱۲ دی/ ۲ ژانویه) به نقل از رسانه‌های ترکیه گزارش داد نیروهای انتظامی در استان “هاتای” در کامیونی که قرار بوده کمک‌های انسان‌دوستانه به سوریه حمل کند اسلحه و مهمات کشف کرده‌اند.
بنیاد کمک‌رسانی اسلامی – ترکی” با انتشار بیانیه‌ای هر گونه دخالت این تشکیلات در قاچاق اسلحه را به شدت محکوم کرده و گلایه می‌کند که اتهام‌های ناروای بسیاری به این بنیاد وارد می‌شود. روزنامه “حریت” از قول راننده کامیون نوشت، محموله کشف شده به این بنیاد تعلق دارد.
ابهام درباره هویت قاچاقچیان
بنابر گزارش‌ها پلیس ترکیه سه نفر را در ارتباط با کامیون حامل سلاح قاچاق بازداشت کرده که هویت آنها تا کنون از سوی مقام‌های رسمی اعلام نشده است.
خبرگزاری فرانسه با استناد به گزارش روزنامه “حریت” بازداشت‌شدگان را دو شهروند ترکیه و یک فرد سوری معرفی می‌کند.
دولت ترکیه که از مخالفان حکومت بشار اسد حمایت می‌کند بارها ارسال اسلحه و مهمات برای شورشیان این کشور را تکذیب کرده است.
در ماه نوامبر نیز در یکی دیگر از استان‌های هم مرز با سوریه، ماموران پلیس ترکیه موفق به کشف تجهیزات جنگی در کامیونی شدند که عازم سوریه بود.
بنیاد اسلامگرای کمک‌رسانی ترکیه از تشکل‌های نزدیک به حزب حاکم آنکارا به شمار می‌رود. این بنیاد سال ۲۰۱۰ تلاش کرد به رغم مخالفت اسرائیل از راه دریا به ساکنان باریکه غزه کمک برساند.
نظامیان اسرائیل در این ماجرا به کشتی “ماوی مرمره” که قصد شکستن محاصره دریایی باریکه غزه را داشت حمله کردند. این حادثه که در آن ۹ نفر، از جمله چند شهروند ترکیه کشته شدند تیرگی روابط دو کشور و بازتاب بین‌المللی فراوانی به دنبال داشت.
۷۳هزار قربانی در سال گذشته
جنگ داخلی سوریه که مارس ۲۰۱۱ با سرکوب خشونت‌آمیز معترضان سوری توسط نیروها دولتی آغاز شد در ماه‌های گذشته خونین‌تر شده و قربانیان بیشتری گرفته است.
دیده‌بان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، در گزارش سالانه‌ی خود اعلام کرده، تنها در سال گذشته‌ی میلادی بیش از ۷۳ هزار نفر در این کشور جان خود را از دست داده‌اند.
مطابق این گزارش از اول ژانویه تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۳ مجموعا ۷۳ هزار و ۴۵۵ نفر قربانی جنگ داخلی سوریه شدند که نزدیک به نیمی از آنها غیرنظامی بوده‌اند.
بر این اساس شمار کشته شدگان در سوریه در کمتر از سه سال گذشته به ۱۳۰ هزار و ۴۳۳ نفر رسیده است. دیده‌بان حقوق بشر احتمال می‌دهد شمار واقعی قربانیان از این فراتر باشد زیرا هر دو طرف درگیر در این مناقشه، شمار تلفات نیروهای خودی و غیرنظامی را کمتر اعلام می‌کنند.
به رغم شدت گرفتن درگیری‌ها قرار است کنفرانس موسوم به “ژنو ۲” که به ابتکار آمریکا و روسیه برای یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه شکل گرفته در ماه ژانویه برگزار شود.
هفته پیش رئیس شورای امنیت ملی روسیه در مورد برگزاری این کنفرانس در زمان پیش‌بینی شده ابراز تردید کرد.
دویچه وله
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn