ترکیه: ۳۶ تن از شرکت‌کنندگان در جنبش گزی به تروریسم متهم شدند

آذوح: دستگاه قضایی ترکیه ۳۶ تن از شرکت‌کنندگان جنبش تابستان گذشته در این کشور، موسوم به جنبش پارک گزی را به تروریسم متهم کرد. محکومیت‌های طولانی به زندان آن‌ها را تهدید می‌کند.
به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، هفته‌ها جنبش پارک گزی استانبول در تابستان ۲۰۱۳ توجه افکار عمومی را به‌خود جلب کرده بود. اکنون در پی آن روزها محاکمه‌های قضایی در جریان است و دادستان ترکیه ۳۶ تن از شرکت‌کنندگان در این جنبش به تروریسم متهم شدند.
روزنامه “حُریت” چاپ ترکیه امروز، جمعه ۱۳ دی‌ماه (سوم ژانویه) به‌نقل از کیفرخواست پرونده نوشته است این افراد به عضویت در یک گروه تروریستی، تبلیغات تروریستی و در اختیار داشتن غیرقانونی اشیاء خطرناک متهم شده‌اند.
    در صورت محکومیت متهمان، بین سه تا ۵۸ سال زندان آن‌ها را تهدید می‌کند
در صورت محکومیت متهمان، بین سه تا ۵۸ سال زندان آن‌ها را تهدید می‌کند.
این دومین موج کیفرخواست پس جنبش پارک گزی است. پیش از این در ماه دسامبر ۲۰۱۳ دستگاه قضایی ترکیه ۲۵۵ نفر را به‌دلیل شرکت‌شان در حرکت‌های اعتراضی تابستان متهم کرده بود.
جنبش اعتراضی ترکیه در مخالفت طرفداران محیط زیست با ساخت‌وساز در پارک گزی استانبول در ماه ژوئن ۲۰۱۳ آغاز شد و در پی سرکوب معترضان توسط پلیس به جنبش اعتراضی علیه دولت رجب طیب اردوغان تبدیل گردید.
عفو بین‌الملل اعلام کرد که در جریان رویدادهای ترکیه دست‌کم سه تن از معترضان بر اثر “استفاده مفرط پلیس از زور” کشته شدند.
در جریان این جنبش نزدیک به پنج هزار نفر نیز دستگیر شدند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn