''شورای ملی سوریه'' کنفرانس ژنر ۲ را تحریم کرد

''آذوح: شورای ملی سوریه'' یکی از گروه‌های اصلی حاضر در ''ائتلاف ملی نیروهای اپوزیسیون و انقلاب سوریه'' روز جمعه 03-01-2014 در نشستی در شهر استانبول ترکیه اعلام کرد در کنفرانس صلح ژنو 2 که قرار است 22 ژانویه با هدف حل بحران سوریه برگزار می‌شود شرکت نمی‌کند.
در این نشست که توسط دبیر خانه ''شورای ملی سوریه'' برگزار شد، حاضران در خصوص موضع این شورا برای شرکت در کنفرانس ژنو2 گفت‌وگو کردند.
این تصمیم ''شورای ملی سوریه'' دو روز پیش از نشستی اعلام می شود که قرار است با حضور ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه و دیگر گروه‌های مخالف اسد در خصوص ژنو 2 برگزار شود. در این نشست مخالفان حکومت بشار اسد درباره مشارکتشان در کنفرانس ژنو2 تصمیم گیری خواهد کرد.
شبکه تی آر تی ترکیه گزارش داد که احمد داوود اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز روز پنج شنبه با احمد الجربا، رئیس ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه و احمد طعمه، نخست وزیر موقت مخالفان دیدار و در خصوص آخرین اوضاع سوریه گفت‌وگو کرد. در این دیدار بحران انسانی در سوریه نیز مورد بحث بررسی قرار گرفت.
احمد جربا رهبر ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه نیز به نمایندگی از مردم این کشور ضمن سپاسگزاری از کمک های انسان دوستانه ترکیه از ادامه هماهنگی ها با این کشور به ویژه پیش از برگزاری کنفرانس ژنو۲ تاکید کرد.
در این دیدار همچنین تاکید شد که روند کنفرانس ژنو ۲ تنها در صورت توجه به حقایق و دیدگاههای اساسی با موفقیت مواجه خواهد شد.
ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه پیش از این، مشارکت در کنفرانس ژنو 2 را به عدم ایفای نقش بشار اسد در آینده سیاسی سوریه منوط کرده بود.
در همین حال خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گزارش داد که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، امروز شنبه 4 ژانویه 2014 به ترکیه سفر می کند.
بنا بر این گزارش انتظار می رود ظریف در چهارچوب این سفر یک روزه با احمد داووداوغلو وزیر امور خارجه ترکیه دیدار کند.
دستور کار اصلی این دیدار تحولات منطقه ای و روابط دوجانبه خواهد بود. این دو وزیر در خصوص تحولات سوریه در آستانه برگزاری کنفرانس ژنو ۲، حوادث اخیر در عراق و همچنین مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای ٥+۱ نیز با یکدیگر به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.
وزیر امور خارجه ترکیه در ماه نوامبر به تهران سفر و با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار و گفتگو کرده بود.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn