برکناری و تغییر محل خدمت صدها پلیس در ترکیه

آذوح: رسانه‌های ترکیه گزارش داده‌اند شمار مامورانی که در ترکیه از سمت خود برکنار یا محل خدمت آنها تغییر کرده، به ۶۰۰ نفر رسیده است. برپایه این گزارش‌ها این ماموران پلیس به نوعی درگیر پرونده فساد مالی اخیر مقام‌های دولتی بوده‌اند.
روزنامه حريت گزارش داده که دولت ترکيه روز سه‌شنبه ۱۷ دی ماه محل کار صدها پليس ترکيه را تغيير داده و حتی برخی از آنها را برکنار کرده است. بر اساس گزارش اين روزنامه، تاکنون ۲۵۰ پليس از آنکارا و ۳۵۰ پليس از نواحی ديگر از پست خود برکنار و به سمت‌های  مختلف در مناطق ديگر  منصوب شده‌اند.
پیشتر  شمار پليس‌هايی که به خاطر عمليات پنهايی برای بازداشت متهمان فساد مالی از پست خود برکنار و به نواحی ديگر منتقل شده بودند، ۷۰ نفر گزارش شده بود.
روزنامه مليت ترکيه نيز  گزارش داده که در میان این افراد ۸۰  افسر عالی‌‌رتبه وجود داشته  است.
رسانه‌های ترکيه ۲۶ آذرماه از عمليات گسترده پليس آنکارا در چندين شهر و بازداشت ۵۲ نفر، از جمله فرزندان سه وزير، رئيس اجرايی بانک دولتی «هالک بانک» و افراد نزديک به دولت به خاطر دريافت رشوه، فساد مالی و مشارکت در پولشويی ۸۷ ميليارد يورويی رضا ضراب تاجر ايرانی در اين کشور خبر داده بودند. رضا ضراب نيز در ميان بازداشت‌شدگان است.
با این حال رجب طيب اردوغان نخست‌وزير ترکيه با «دسيسه» شمردن و «کثيف» خواندن عمليات ياد شده، از اينکه پليس و دادستانی کشور موضوع بررسی فساد مالی را به مدت بيش از يک سال از وی پنهان نگه داشته بودند، انتقاد کرد و پس از آن موج برکناری پليس‌های دخيل در عمليات بازداشت يا تحقيق پرونده آغاز شد.
اردوغان به فاصله يک هفته بعد از بازداشت‌ها، ۱۰ عضو کابينه خود را نيز تغییرداد. اما گزارش‌ها حاکی است که فرزند خود اردوغان نيز به اتهام مشارکت در فساد مالی به دادستانی استانبول فراخوانده شده است.
روزنامه توديز زمان ترکيه نيز سه‌شنبه گزارش داد که شمار دولتی‌های برکنار شده از پست خود محدود به وزرا نبوده و ۱۷ دی‌ماه نيز ده‌ها تن از کارکنان وزارت اقتصاد ترکيه از کار اخراج شده‌اند.
موج دوم بازداشت دولتی‌ها
خبر برکناری صدها پليس ترکيه در حالی منتشر می‌شود که رسانه‌های ترکيه از آغاز موج دوم بازداشت‌ها در مورد فساد مالی اخير ترکيه در روز سه‌شنبه خبر داده‌اند.
بر اساس گزارش حريت، پليس استان ازمير طی عملياتی ناگهانی ۲۵ مامور دولتی در اداره راه‌آهن ترکيه را به اتهام فساد مالی بازداشت کرد. در ميان بازداشت‌شدگان مدير عامل راه آهن ازمير و دو معاون وی نيز وجود دارند. حريت با «تلافی‌جویانه» خواندن واکنش دولت به بازداشت‌ها نوشته است که دولت اردوغان فورا سه افسر ارشد پليس ازمير را که در عمليات بازداشت اين افراد مشارکت کرده بودند، از کار برکنار کرد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn