طالبان افغانستان 'به دو بخش تقسیم می‌شوند'

آذوح: یکی از سخنگویان بخش ناراضی گروه طالبان گفته است که این گروه ممکن است به دو بخش تقسیم شود؛ زیرا آنها هنوز نتوانسته اند بر سر جانشینی ملا عمر به توافق برسند.
اختلاف میان طالبان پس از آن بروز کرد که ماه گذشته فاش شد که ملا عمر رهبر طالبان دو سال پیش درگذشته و در پی آن در یک گردهمایی فوری، ملا منصور به عنوان رهبر این گروه تعیین شد.
اما تعدادی از فرماندهان و اعضای ارشد طالبان از پنهان کردن مرگ ملا عمر و تقرر فوری ملا منصور ناراحت ماندند.
ملا عبدالمنان نیازی، سخنگوی جناح مخالف ملا منصور به رسانه‌ها گفته است که گفت‌وگوها میان رهبر جدید طالبان و فرماندهان ناراضی شکست خورده است.
ملا نیازی به خبرگزاری رویترز گفته است: "ما برای دو ماه منتظر ماندیم و از ملا منصور خواستیم تا اوضاع را درک کند، از مقامش کنار برود و به شورای عالی اجازه دهد تا بر اساس یک اجماع رهبر جدید را انتخاب کند، اما حاضر نشد."
نیازی گفته است که فرماندهان ناراضی طالبان اکنون به صورت جداگانه علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی در این کشور به نبرد ادامه می‌دهند.
او گفت: "هرکسی که مشغول نبرد تحت رهبری ملا منصور است، جهادی به شمار نمی‌رود. اکنون ما به صورت روشن علیه او قرار داریم."
سخنگوی طالبان ۵ روز پیش اعلام کرد که ملا یعقوب و عبدالمنان، پسر و برادر ملا عمر با رهبر جدید طالبان بیعت کرده اند.
خانواده ملا عمر پیش از این با رهبری ملا منصور مخالفت کرده بودند، اما پس از آنکه براساس گزارش‌ها، ملا منصور شرایط آنها را پذیرفت، پسر و برادر رهبر پیشین طالبان با او بیعت کردند.
در اعلامیه طالبان در مورد اختلاف نظر بین رهبران گروه طالبان چیزی ذکر نشده بود، اما سخنگوی این گروه به بی‌بی‌سی گفت که رهبران ناراضی به این دلیل با ملا اختر منصور بیعت نکردند که خانواده ملا عمر بیعت خود را با رهبر تازه اعلام نکرده بودند.
نیازی به خبرگزاری رویترز گفته است که ملا منصور تهدید کرده بود که اگر خانواده ملا عمر به او بیعت نکنند، پولی که از این گروه به دست می‌آورند، قطع خواهد شد.
به گفته ملا نیازی، فرماندهان ناراضی طالبان عبارتند از، ملا عبدالقیوم ذاکر، فرمانده ای که سال‌ها در گوانتانامو زندانی بوده، ملا حسن رحمانی و محمد رسول، دو عضو دیگر ارشد طالبان که گفته می‌شود نفوذ زیاد در داخل افغانستان دارند، ملا منصور دادالله، ملا عبدالرزاق، وزیر سابق داخله طالبان و ملا جلیل.
پیشتر طیب آغا، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در اعتراض به رهبری جدید طالبان از پستش کناره‌گیری کرد و شماری دیگر از اعضای ارشد دفتر طالبان در قطر نیز تا کنون به صورت علنی با رهبر جدید طالبان بیعت نکرده است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn