۵۶ کشته در بمب‌گذاری‌های روز دوشنبه در عراق

آذوح: بمب‌گذاری در عراق روز دوشنبه دست کم جان ۵۶ نفر را گرفت. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته اما تا کنون گروه تروریستی دولت اسلامی به طور مرتب به حملات خونبار در مناطق شیعه‌نشین دست زده است.
در جریان چندین بمب‌گذاری در سراسر عراق روز دوشنبه (۵ اکتبر/ ۱۳ مهر) دست کم ۵۶ نفر کشته و دهها نفر زخمی شدند.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس٬ بزرگترین بمب‌گذاری در شهر شیعه‌نشین خالص در استان شرقی دیالی عراق انجام شد. در اثر انفجار بمبی که در خودرویی در یک خیابان تجاری کار گذاشته شده بود، دست کم ۳۲ نفر کشته و ۵۸ نفر زخمی شدند.
استان دیالی پیش از این در ماه ژوئیه (تیر ماه) نیز شاهد یکی از خونبارترین حملاتی بود که عراق در طول یک دهه گذشته شاهد بوده است. در این حمله انتحاری که از سوی تروریست‌های دولت اسلامی (داعش) و در یک بازار شلوغ روی داد٬ ۱۱۵ نفر از جمله چندین کودک کشته شدند.
استان دیالی که پیشتر در کنترل گروه تروریستی دولت اسلامی بود٬ در ماه‌های گذشته شاهد حملات مختلفی بوده است. این ناامنی‌ها به اعتراضات ضد دولتی مردم دامن زده و خواستار ارتقای وضعیت امنیتی شده‌اند.
در همین حال در استان بصره در جنوب عراق٬ بمب‌گذاری در یک خودرو به کشته شدن ۱۰ نفر انجامید. به گفته جبار السعادی٬ رئیس امنیت بصره٬ بمب‌گذاری در یک منطقه تجاری در شهر زبیر در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی بصره اتفاق افتاد. دست کم ۲۵ نفر در این حمله مجروح شدند.
در یک حمله دیگر در بغداد٬ پایتخت عراق٬ دست کم ۱۴ نفر کشته و ۲۵ نفر مجروح شدند. این بمب‌گذاری در شمال شرقی محله حسینیه انجام گرفته است. مسئولان بیمارستان محلی کشته شدن ۱۴ نفر را تایید کرده‌اند.
هنوز هیچ کس مسئولیت حملات روز گذشته را برعهده نگرفته است. اما این تروریست‌های دولت اسلامی هستند که به طور مرتب محلات شیعیان و یا ادارات دولتی را مورد هدف حملات خود قرار می‌دهند.
ماه گذشته نیز دولت اسلامی مسئولیت حملاتی را بر عهده گرفت که در دو منطقه شیعه‌نشین بغداد روی داد و به کشته شدن ۲۵ نفر و زخمی شدن بیش از ۱۲۰ تن منجر شد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn