اقلیم کردستان: تظاهرات ضد دولتی 1 کشتە و ده ها مجروح برجا گذاشت

آذوح: تظاهرات ضد دولتی در استان سلیمانیە اقلیم کردستان عراق ۱ کشتە و ده ها مجروح برجا گذاشت.
جمعه ۱۷مهر۹۴ جمعی از شهروندان اقلیم کردستان عراق در تجمعی در استان سلیمانیە اقلیم کردستان عراق به بروز «بحران» در این منطقه اعتراض کردند.
به گزارش العربیه به نقل از خبرگزاری رویترز، در پی درگیری‌های روی داده، دستکم ۱۹ تن از معترضان، زخمی شدند.
بر همین اساس، پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده  کرده است.
منابع کرد خبر می دهند، اعتراضات در شهر قلعەدیزە استان سلیمانیە اقلیم کردستان عراق با دخالت نیروهای پلیس بە خشونت کشیدە شد و در نتیجە شلیک پلیس بە تظاهرکنندگان، یک جوان ٢١ سالە کشتە و پنج‌تن دیگر مجروح شدند.
به نوشته سایت «کردپرس»، نیروهای امنیتی برای پایان دادن بە تجمعات، اقدام بە شلیک هوایی کردە و میان معترضان و این نیروها زدوخورد صورت گرفت.
به نوشته این سایت، این تجمعات در اعتراض بە تداوم بحران اقتصادی و عدم توافق پنج حزب تشکیل دهندە دولت ائتلافی برای حل بحران ها صورت گرفته است.
روز پنجشنبه ۵ حزب اصلی اقلیم کردستان؛ حزب دمکرات (پارتی)، اتحادیه میهنی (یکیتی)، جنبش تغییر (گوران)، اتحاد اسلامی (یکگرتو) و جماعت اسلامی (کومل) در نهمین نشست ۵ جانبه گفتگوهای میان خود بر سر مسئله ریاست اقلیم را در هتل «شاری جوان» در شهر سلیمانیه آغاز کردند.
پیش از آغاز این نشست جمعی از مردم معترض به همراه نمایندگان ۱۴۰ مؤسسه و سازمان مردم نهاد اقلیم کردستان، در مقابل محل برگزاری نشست دست به تجمع اعتراض آمیز زدند.
تجمع کنندگان ناراضی ضمن سعی در ورود به داخل هتل و سالن محل نشست، به احزاب هشدار دادند در صورتی که در این نشست نیز به توافق نرسند اعتصاب و تظاهرات در سراسر اقلیم کردستان گسترش می‌یابد.
«جلال جوهر» از اعضای عالی رتبه گوران و رئیس هیئت مذاکره کننده این حزب  گفته بود که اگر در این نشست توافق حاصل نشود، مطمئناً این آخرین نشست پنج‌جانبه در مورد مسئله ریاست اقلیم خواهد بود.
از سوی دیگر «ابوبکر هلدنی» مذاکره‌کننده ارشد اتحاد اسلامی در مسئله ریاست اقلیم کردستان نیز اعلام کرد که پارتی به‌صورت کتبی پاسخ خود به پیشنهادات چهار حزب دیگر را داده است.
نشست‌های ۵ جانبه‌ از ۲۸مرداد۹۴ و با پایان مدت قانونی ریاست «مسعود بارزانی» رهبر پارتی بر اقلیم آغاز شده است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn