روز خونین فلسطینی.. 7 کشته و 300 زخمی توسط ارتش اسرائیل

آذوح: در درگیری‌های روز جمعه 9 اکتبر میان فلسطینیان معترض و سربازان ارتش اسرائیل در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه، دستکم 7 فلسطینی کشته و 300 تن دیگر زخمی شدند.
به گزارش خبرگزاری‌ها، اعتراض‌ها، شهرها و روستاهای کرانه باختری و بیت‌المقدس اشغالی را فرا گرفت. علاوه بر آن تظاهراتی در نزدیکی نوار مرزی در شرق و جنوب نوار غزه به راه افتاد.
سازمان هلال احمر فلسطین شامگاه جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که یک جوان در شهر الخلیل در جنوب کرانه باختری کشته و ۲۹۰ تن در سراسر این منطقه و بیت‌المقدس، زخمی شدند.
همچنین خبرگزاری فرانسه از زخمی شدن چهار فلسطینی در حمله یک شهرک نشین اسرائیلی به آن‌ها با چاقو در شهر دیامونا در جنوب اسرائیل خبر داد.
درگیری‌های شدیدی در نزدیکی ایست بازرسی بیت ایل در شمال رام‌الله میان معترضان فلسطینی و نیروهای ارتش اسرائیل روی داد. این منطقه پس از کشته شدن مهند الحلبی جوان فلسطینی که چند روز پیش با چاقو به چند اسرائیلی حمله کرده بود، به منطقه‌ای برای درگیری‌های روزانه تبدیل شده است.
عباس زکی عضو جنبش فلسطینی فتح اعلام کرد که گزینه جنگ مسلحانه با اسرائیلی‌ها، کنار گذاشته نشده است.
زکی در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت: «جنگ مسلح برای مقابله با اشغالگران، حقی مشروع است که آن را کنار نمی‌گذاریم. این حق نیازمند وحدت میان تمام گروه‌های فلسطینی، تشکیل اتاق عملیات مرکزی و برنامه ریزی دقیق به گونه‌ای است که هزینه بالایی به دشمن اسرائیلی تحمیل شود
درگیری‌های غزه
اشرف قدره سخنگوی وزارت بهداشت دولت برکنار شده حماس در نوار غزه نیز اعلام کرد که در اثر شلیک آتش توسط سربازان ارتش اسرائیل به سمت معترضان، دستکم 6 فلسطینی کشته و حدود 80 تن دیگر زخمی شدند.
او افزود که حال شماری از زخمی‌ها وخیم است. این درگیری‌های شدید در طول مرز شرقی نوار غزه با مناطق اسرائیلی نشین روی داده است.
اشرف قدره یادآورد شد که چهار تن از کشته شدگان در درگیری‌های شرق شهر غزه جان خود را از دست داده‌اند و دو تن دیگر نیز در درگیری‌های شهر خان یونس در جنوب نوار غزه، کشته شده‌اند.
خبرها حاکی از آن است که تظاهرات پس از نماز جمعه برای اعلام حمایت از مسجد الاقصی در مناطق مختلف نوار غزه آغاز شد و معترضان به سمت نیروهای ارتش اسرائیل حرکت کردند. پس از رسیدن تظاهر کنندگان به مناطق مرزی نوار غزه، نیروهای ارتش اسرائیل اقدام به شلیک گلوله جنگی و گاز اشکاور به سمت آن‌ها کردند.
ایاد البزم سخنگوی وزارت کشور در غزه، ارتش اسرائیل را به قتل عمد «تظاهر کنندگان بی سلاح فلسطینی» متهم کرد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn