نشست بدون نتیجه وزیران دارایی یونان و کشور‌های حوزه یورو

آذوح: جلسه ویژه وزیران دارایی اتحادیه اروپا در مورد یونان بدون داشتن نتیجه‌ای مشخص به پایان رسید و شرکت‌کنندگان نتوانستند بر سر تمدید برنامه کمک مالی به این کشور بحران زده به توافق برسند. یونان مخالف سرسخت طرح کنونی است.
یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی یونان که بر خلاف دیگر همتایان اروپایی‌اش با ظاهری نه چندان رسمی در این جلسه شرکت کرده بود، اظهار داشت کشورش نمی‌تواند طرح پیشنهادی اروپا را در شکل فعلی‌اش بپذیرد و امضا کند.
این جلسه که شامگاه چهارشنبه (۱۱ فوریه) در بروکسل به مدت شش ساعت جریان داشت، در حالی پایان‌یافته اعلام شد که کشورهای شرکت‌کننده بر ادامه مذاکرات تأکید کرده و حصول توافق را مستلزم صرف زمان بیشتر دانستند.
این نشست البته بدون حاشیه نیز نبود. گفته می‌شود وزیر دارایی یونان در ساعت ۲۳ شب، به محض این‌که ولفگانگ شویبله، وزیر دارایی آلمان جلسه را به سمت فرودگاه برای بازگشت به برلین ترک کرد، لب به سخن گشوده و از عدم موافقت کشورش با طرح اتحادیه اروپا خبر داده است.
وی نیمه شب نیز به هنگام ترک جلسه در حالی که خونسردانه سعی داشت شکست مذاکرات را عادی جلوه دهد، اظهار داشت: «نشست فوق‌العاده‌ای بود. بحث گسترده و کاملی در مورد بحران یونان جریان داشت. ما ایده‌های‌مان را مطرح کردیم. این نشست اصولا به نتیجه ختم نمی‌شد و هدف هم این نبود
آقای واروفاکیس اضافه کرد، وی انتظار "معامله‌ای شفاگر" در روز دوشنبه را می‌کشد و امیدوار است نتیجه حاصل از مذاکرات در این روز، هم برای یونان و هم برای شرکای اروپایی قابل قبول باشد.
وزیر دارایی یونان تأکید کرد که کشورش صراحتا آمادگی خود را برای همکاری با اتحادیه اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین‌المللی پول اعلام داشته و او در جریان این نشست سخنان تهدیدآمیز از سوی شرکای اروپایی نشنیده است.
آینده‌ای پرابهام
ولفگانگ شویبله‌، وزیر دارایی آلمان، پیش از شروع نشست چهارشنبه گفته بود، هر کشوری "آزاد است هر کار که دلش می‌خواهد بکند" و افزوده بود، وی تنها دو راهکار را در پیش‌رو می‌بیند: یا برنامه کمک مالی به یونان که هم اینک در جریان است "درست به پایان رسانده می‌شود یا اینکه اصولا برنامه‌ای در کار نخواهد بود."
آقای شویبله گفته بود، اگر آتن تصمیم به توقف اجرای این برنامه دارد، "همه کاملا کنجکاوند تا ببینند یونان چه تصوراتی در ذهن می‌پروراند."
پیش‌تر قرار بود کارشناسان اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه (۱۲ فوریه) رهسپار آتن شوند تا جزئیات برنامه مذاکرات روز دوشنبه را از پیش آماده کنند، اما هم اینک گفته شده است که این سفر انجام نخواهد شد و اصولا تا روز دوشنبه هیچ اقدامی صورت نخواهد گرفت.
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز پنج‌شنبه برای نخستین بار با الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر جدید یونان در نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل دیدار خواهد کرد. در شرایط کنونی تنها یک نکته کاملا واضح است: یونان خواسته‌هایی را مطرح می‌کند که ۱۸ عضو دیگر حوزه مالی یورو یا توان یا قصد انجام آن را ندارند.
با شدت گرفتن جو متشنج میان اعضای حوزه مالی یورو و بی‌نتیجه بودن مذاکرات چهارشنبه، هیچ‌کس به درستی نمی‌داند آیا دور بعدی مذاکرات در روز دوشنبه آینده اصولا موجب ایجاد تغییری خواهند شد یا خیر.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn