آمار کشته‌شدگان غیرنظامی در افغانستان به بالاترین حد خود رسید

آذوح: تلفات غیرنظامیان در عملیات جنگی بین‌المللی سال گذشته در افغانستان از زمان آغاز بررسی منظم در سال ۲۰۰۹ تاکنون، به یک رکورد رسید. سازمان ملل می‌گوید این میزان، بیش از هر چیز به نبردهای زمینی در این کشور مربوط است.
از شش سال پیش که آمارگیری سازمان ملل در افغانستان آغاز شد مرگ ۱۷ هزار و ۷۷۴ غیرنظامی در این کشور ثبت شده است.
یوناما، نمایندگی سازمان ملل در افغانستان، چهارشنبه  ۱۸ فوریه / ۲۹ بهمن در کابل اعلام کرد که تلفات غیرنظامیان در افغانستان در سال گذشته میلادی ۲۲ درصد افزایش داشته است.
بر این اساس، در سال ۲۰۱۴، سه هزار و ۶۹۹ غیرنظامی کشته و شش هزار و ۸۴۹ نفر زخمی شده‌اند. در مقایسه با سال پیش از آن، تعداد مجروحان غیرنظامی نیز ۲۱ درصد افزایش پیدا کرده است.
سازمان ملل گفته است که این افزایش به‌ویژه به دلیل بیشتر شدن درگیری‌های زمینی در خاک افغانستان بوده است و برای نخستین بار ۳۴ درصد قربانیان غیرنظامی در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.
یوناما در گزارش سالانه خود مخالفان دولت افغانستان همچون گروه طالبان را مسئول کشتار و زخمی کردن ۷۲ درصد غیرنظامیان در سال ۲۰۱۴ دانسته است. سازمان ملل مسئولیت ۱۲ درصد از این موارد را نیروهای امنیتی و دو درصد آن‌ها را نیروهای بین‌المللی می‌داند. مأموریت رزمی نیروهای بین‌المللی در سال ۲۰۱۴ به پایان رسید.
طالبان و دیگر گروه‌های شورشی پیش از خروج نیروهای نظامی خارجی از خاک افغانستان، فعالیت خود را تشدید کردند. عملیات نظامی به رهبری ناتو در پایان ماه دسامبر به اتمام رسید.
حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ سرباز برای آموزش نیروهای امنیتی افغانستان در این کشور می‌مانند.
از شش سال پیش که آمارگیری سازمان ملل در افغانستان آغاز شد مرگ ۱۷ هزار و ۷۷۴ غیرنظامی در این کشور ثبت شده است. همچنین در این مدت ۲۹ هزار و ۹۷۱ غیرنظامی نیز مجروح شده‌اند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn