دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌ها: ترکها مهاجم و بیگانه اند!؛ زبان فارسی زبان همه ایرانیان است

آذوح: علی یونسی، دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در همایش بین‌المللی ترویج زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه پیام نور بجنورد، اظهار کرد: زبان فارسی یکی از بزرگترین مؤلفه‌های هویت ملی در کشور محسوب می‌شود.
به گزارش آذوح یونسی با اشاره به هجوم مغولان به ایران و حکومت هزارساله ترکان یادآور شد: ادبیات فارسی در مقابل تهاجمات ایستاد و آن‌ها را شکست داد و فرهنگ مهاجم! را در درون خود هضم کرد.
وی با بیان این‌که زبان‌های عربی و ترکی را زبان‌های بیگانه نمی‌دانیم!، بلکه از این زبان‌ها ذیل زبان ملی نگهبانی و نگهداری می‌کنیم، ادامه داد: زبان‌های قومی و محلی نیز ذیل زبان ملی از سوی دولت حفظ و تقویت می‌شوند.
وی با ذکر این‌که زبان فارسی، تنها زبان یک قوم نیست، خاطرنشان کرد: زبان فارسی شامل زبان‌های محلی همانند لری، گیلکی، کردی، ترکی و بلوچی است.
یونسی با بیان این‌که عده‌ای قوم‌گرا تلاش می‌کنند تا فارسی را محدود کنند، عنوان کرد: فارسی به‌معنای ایران بوده و زبان فارسی زبان همه ایرانیان است و محدود کردن زبان فارسی به یک شهر و یا چند شهر از ایران یک تفسیر تنگ‌نظرانه‌ است.
وی با اشاره به این‌که تغییرات بسیاری در دولت‌ها و سرزمین‌ها در کشور به وجود آمد، گفت: اما در انتخاب زبان هرگز تغییرات اساسی رخ نداد و زبان فارسی در درون خودش تغییراتی داشته، اما هرگز جای خود را به زبان دیگر نداده است.
وی با اشاره به ادبیات عرب، ادامه داد: ادبیات عربی با استفاده از موج معنوی اسلام، آفریقا را در هم نوردید و بخش‌های زیادی عربی شدند و کشور مصر با تمدنی بزرگ خودش را در مقابل این موج باخت و همه چیز را از نو ساختند.
دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها با بیان این‌که همین جریان در مقابل فرهنگ ایران به معامله پرداخت، گفت: بر این اساس ادبیات فارسی و عربی با هم سازش کرده و به کمک هم آمدند، اگر زبان فارسی زبان پایداری نبود نمی‌توانست در مقابل عظمت عرب و اسلام مقاومت کند.
یونسی با اشاره به وقایع تاریخی کشور در هر حکومتی گفت: با توجه به این‌که در آن زمان‌ها از فلات ایران، آسیای صغیر، ترکیه فعلی و شرق اروپا در سیطره زبان و ادب فارسی بود، این در حالیست که هر حکومتی که به روی کار می‌آمد باید مروج زبان می‌شد.
وی با ذکر این‌که فشارهای بسیار برای ایجاد محدودیت در راستای پیشرفت زبان فارسی وجود داشته است، عنوان کرد: مفاخر بسیاری همچون ناصر خسرو، برای دفاع و ارتقاء و جلوگیری از ایجاد محدودیت در زبان فارسی تلاش کردند.
آذوح
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn