اعتراف مدیرکل ثبت اسناد آذربایجان غربی: وجود برخی منابع معدنی کمیاب در بستر دریاچه اورمیه ثابت شده است

آذوح: در یکی از صریحترین اظهارات طی سالهای اخیر یک مقام رسمی رژیم جمهوری اسلامی ایران از وجود منابع معدنی کمیاب در بستر اورموگولو خبر داد.
به گزارش آذوح مدیرکل ثبت اسناد آذربایجان غربی در گفتگویی با رسانه های محلی صدور سند مالکیت برای عرصه های ملی و منابع طبیعی را یکی از ماموریت های مهم مجموعه تحت مدیریتش می داند.
به گفته امیر جوان کیا غفلت از این امر سبب سوء استفاده افراد سودجو و غارت بیت المال می شود و هم اکنون بعضا مشاهده می گردد که تعرضاتی به حریم این دریاچه صورت می گیرد و یا استحصال نمک از کف آن که از طرف آذربایجان شرقی انجام می گیرد باید پیگیری و بررسی شود که با چه مبنای حقوقی و قانونی صورت می گیرد.
وی در ادامه علیرغم نام نبردن آشکار از عناصر موجود در بستر دریاچه ی اورمیه صراحتا بیان می کند" "از طرفی وجود برخی منابع معدنی کمیاب در بستر دریاچه اورمیه ثابت شده است و احتمال اینکه تجارت پرسود حاصل از استحصال این منابع باعث وسوسه ها و تخلفاتی شود بایستی هرچه سریعتر موضوع مالکیت دریاچه تعیین تکلیف شده و در بحث تقسیمات کشوری اگر قرار است حدود و ثغوری برای آن مشخص شود و سهم احتمالی هراستان تعیین شود باید هرچه سریعتر این کار صورت گیرد." به گفته ی مدیرکل ثبت اسناد آذربایجان غربی این عناصر آنقدر ارزشمند هستند که حتی بایستی در سریعترین زمان سهم هر استان نیز مشخص گردد.
او همچنین اظهار داشت: با توجه به اینکه احتمال می دادیم یکسری تخلفات و تجاوزات در حریم دریاچه اورمیه رخ دهد یکسری جانمایی هایی در بانک اطلاعاتی کاداست انجام دادیم و مشخص شد که تاکنون هیچ گونه اقدامی برای ثبت سند این عرصه ملی صورت نگرفته است. دریاچه اورمیه شامل بستر 570 هزار هکتاری، سواحل و جزیره های آن باید سریعا تعیین تکلیف شود. ضمن اینکه بخشی از محوطه آن در حوزه اختیارات ثبت اسناد آذربایجان شرقی است.
مدیرکل ثبت اسناد البته این را نیز گفت که مجموعه تحت امرش این آمادگی را دارد تا نسبت به تعیین حق مالکیت و سند ثبتی دریاچه اورمیه در سریعترین زمان ممکن اقدام نماید و برای تحقق این امر باید دستگاههای مرتبط نظیر آب منطقه ای، وزارت کشور و استانداری، محیط زیست، جهاد کشاورزی و ... متقاضی باشند.
آذوح
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn