حسن روحانی: زبان شیرین فارسی عامل مهم وحدت ملی ایرانیان است؛ ایرانیان ملتی پارسی گوی هستند

آذوح: رئیس‌جمهور گفت: زبان شیرین فارسی عامل مهم وحدت ملی ایرانیان و میراث مشترک همه فارسی ‌زبانان است، از این رو حفظ، تقویت و گسترش این زبان تمدن آفرین، وظیفه‌ای ضروری و ارزشمند برای پاسداری از استقلال و کیان سرزمین و ملت ما است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری حسن رئیس‌جمهور در پیامی به نهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی تأکید کرد: زبان شیرین فارسی عامل مهم وحدت ملی ایرانیان و میراث مشترک همه فارسی ‌زبانان است، از این رو حفظ، تقویت و گسترش این زبان تمدن آفرین، وظیفه‌ای ضروری و ارزشمند برای پاسداری از استقلال و کیان سرزمین و ملت ما است.
متن کامل پیام  حسن روحانی به این شرح است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
زبان شیرین فارسی عامل مهم وحدت ملی ایرانیان و میراث مشترک همه فارسی ‌زبانان است، از این رو حفظ، تقویت و گسترش این زبان تمدن آفرین وظیفه‌ای ضروری و ارزشمند برای پاسداری از استقلال و کیان سرزمین و ملت ما است.
هویت فردی و اجتماعی هر یک از ما در گرو زبان ما است و زبان فارسی مانند منشوری است که هویت فرهنگی تمامی ما ایرانیان را شکل می‌دهد. پاسداشت و پیشبرد زبان فارسی باید به دور از هر گونه تنگ‌نظری و نگاه باستان گرایانه، سره گرایانه، قومی و نژادی دنبال شود.
زبان فارسی زبان حماسه و عشق و عرفان است؛ زبان بالندگی تمدنی است که پیشتاز گذار کاروان بشری از کویر خشک جاهلیت و رسیدن به دشت پربرکت همبستگی و مدنیت بوده است، در عصر ما نیز،‌ زبان فارسی جریانی همیشه جوشان و پویا در عرصه جهانی، ملی و منطقه‌ای است. در روزگاری که آمار زوال زبان‌ها روزانه بالا می‌رود و قدرت غالب رسانه‌ها، زبان‌ها را یکی پس از دیگری به کام خاموشی فرو می‌فرستد، با هیچ یک از تعریف‌های علمی موجود، زبان فارسی زبان در خطر نیست.
نهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی فرصتی مغتنم برای گرامی داشتن قلم و قدم استادان و پژوهشگران و علاقمندان زبان و ادبیات فارسی است.
این رویداد علمی و فرهنگی که اهتمام خود را متوجه درخشندگی و اعتلای یکی از مهم‌ترین ارکان پویایی و پایداری تمدن بزرگ ایران اسلامی ساخته، در نظر تمامی علاقه‌مندان زبان فارسی در سراسر جهان، ‌ارجمند است.
این همایش که در پرتو تلاش‌های ارزنده دست‌اندرکاران محترم آن، آشنایی با پژوهش‌های جدید در گستره زبان و ادبیات فارسی، گفت‌وگو و تبادل‌نظر شرکت‌کنندگان در عرصه‌های پژوهشی زبان و ادب فارسی و ترغیب پژوهشگران جوان به ژرف‌اندیشی در پژوهش‌های علمی و توجه به این زبان را در کانون توجه قرار داده، شایسته قدردانی است.
در سالی که از سوی مقام معظم رهبری، سال پویایی فرهنگ و اقتصاد نام گرفته است؛ حضور تمام میهمانان دانشمند ایرانی و خارجی حاضر در این رویداد مهم فرهنگی، پژوهشگران و نویسندگان دانش‌پرور و دانشجویان فرهیخته زبان و ادب فارسی درود می‌فرستم و از برگزار کنندگان و دست‌اندرکاران این گردهمایی فرهنگی و ارزشمند، صمیمانه سپاسگزارم.
امیدوارم آثار و ثمرات علمی این همایش، موجب رونق هر چه بیشتر «قند پارسی» در سراسر جهان و نیز گامی مؤثر در تحقق همبستگی ملت‌های پارسی‌گوی برای دستیابی به اعتدال بیشتر در اندیشه و رفتار، توسعه صلح و دوستی پایدار باشد.
حسن روحانی
رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران
آذوح
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn