کمپین جمع آوری امضا خطاب به متولیان دولتی ایران: لزوم تحصیل و تدریس زبان مادری

آذوح: نامه ی زیر توسط بخشی از جامعه ی مدنی آذربایجان، پژوهشگران حوزه ی فرهنگ و فعالان اجتماعی و سیاسی آذربایجان در راستای لزوم تحصیل و تدریس زبان مادری و مطالبه مدنی این حق اولیه انسانی خطاب به متولیان دولتی، قانونی و اهالی فکر و فرهنگ و فعالان دموکراسی خواه ایران و با طرح مطالبات برحق ذیل نگاشته شده است :
- اجرای کامل اصل 15 قانون اساسی و وارد نمودن زبان مادری ترکی آذربایجانی و سایر زبان های مادری مناطق مختلف به سیستم آموزشی کشور.
- اقدام در جهت اجرایی نمودن تاسیس رشته ی دانشگاهی زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی و سایر زبانهای غیر فارسی موجود در جغرافیای ایران به منظور تربیت پژوهشگران، استادان و معلمان در این زمینه جهت مرتفع نمودن موانع اجرایی اصل 15 قانون اساسی .
- فراهم آوری لوازم و اسباب تحصیل و تدریس زبان مادری در کلیه ی مقاطع تحصیلی .
- اجرایی نمودن وعده ی تاسیس فرهنگستان زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی با همیاری پژوهشگران و فعالان فرهنگی، زبانی و گروههای مردم نهاد فعال در حوزه ی زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی .
- اعلام روز اول مهر ماه برای رسیدن به آموزش صلح مدار، به عنوان روز " گرامیداشت آموزش زبان مادری " .
- آزادی فعالان فرهنگ و زبان آذربایجان و کلیه مناطق ایران و منع تعقیب و آزار کسانی که به آموزش زبان مادری خویش مبادرت می ورزند .
جهت سهولت در جمع آوری امضا و عدم پراکندگی امضاها خواهشمندیم نام ، نام خانوادگی ، میزان تحصیلات (در صورت تمایل) و شهر یا شهرستان محل سکونت خود را در زیر همین پست و یا پست های مشابه به اشتراک گذاشته شده در صفحات فیس بوکی:
مفاخر آزربایجان، https://www.facebook.com/Azerbaijan.Mafakher
بنویسید.
فایل پی دی اف متن اصلی نامه را از لینک زیر می توانید دانلود نمایید:
آذوح
Page 1 ANA DILIM IMZA
Page 2 ANA DILIM IMZA
Page 3 ANA DILIM IMZA
Page 4 ANA DILIM IMZA
Page 5 ANA DILIM IMZA
Page 6 ANA DILIM IMZA
 
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn