بیانیه جمعی از فعالین شهر اورمیه به مناسبت روز طبیعت (۱۳ فروردین) و بازی تراختور

آمدن بهار نوید بخش سرآغازی دوباره و جان گرفتن طبیعت و به طبع آن روح آدمی است. طبیعتی که اگر از آن غافل شویم زندگی روزمره ما را نیز به مخاطره خواهد انداخت. در سال‌های اخیر و پس از بی توجهی دولت مرکزی به وضعیت اسفناک دریاچه اورمیه، ملت ترک آزربایجان بارها اعتراض خود را نسبت به این امر ابراز داشته است. اعتراضاتی که سر آغاز آن روز ۱۳ فروردین ۱۳۸۹ بود که ملت آزربایجان با برگزاری متینگی مدنی و سمبلیک اعتراض خود را نسبت به توجهی دولت به خشک شدن دریاچه اورمیه اعلام کردند اما اینبار نیز همچون دیگر موارد حکومت شوونیستی به اعمال ارتجاعی خود همچون ضرب و شتم، ایجاد رعب و وحشت و دستگیری فعالین دست زد.
روز ۱۳ فروردین علاوه بر روز طبیعت نامی دیگری نیز به خود گرفت، روز دریاچه‌ی اورمیه. همه ساله فعالین حرکت ملی آزربایجان، هواداران تیم تراختور و ملت آزربایجان با حضور در کنار دریاچه اورمیه با ریختن نمادین آب اعتراض خود را خشکاندن تعمدی دریاچه بیان می دارند.
امسال نیز همچون سال های گذشته فعالین ملی شهر اورمیه از ملت ترک آزربایجان علی الخصوص هواداران فهیم و غیرتمند تیم تراختور دعوت می نمایند تا با حضور در بازی تیم تراختور و العین امارات که در روز ۱۲ فروردین در ورزشگاه سهند (یادگار امام) تبریز برگزار خواهد شد با سر دادن شعار ” اورمو گؤلو سسله‌نیر – سوسوزام هارای هارای” ” آزربایجان دور سس وئر – اورمو گؤلونه نفس وئر” اعتراض خود را به گوش مرکزنشینان و جامعه جهانی برسانند.
حضور در این بازی از دو جهت می تواند حائز اهمیت باشد، نخست اینکه با توجه به حضور دوباره تونی اولیویرا تیم تراختور سر و سامان گرفته است و با بازی ها خوب توانسته دوباره هواداران را با ورزشگاه آشتی دهد از این رو حکومت فاشیستی سعی دارد با اعمال فشار به تونی از طریق افراد خاص در تیم وی را از ماندن در تراختور برای فصل بعد منصرف کند.
نکته‌ی دوم آسیاسی بودن بازی است که می تواند صدای اعتراض ملت آزربایجان به خشکاندن تعمدی دریاچه اورمیه را در سطح بین المللی انعکاس دهد.
فعالین ملی و مدنی شهر اورمیه در روز ۱۲ فروردین سال ۹۳ با حضور در این بازی و دعوت از تمامی فعالین دیگر شهرهای آزربایجان بار دیگر صدای اعتراض ملت ترک آزربایجان و قدردان تمامی زحمات و مشقات دستگیرشده گان حرکت ملی آزربایجان جنوبی خواهند بود.
وعده‌ی دیدار ما ۱۲ فروردین ۱۳۹۳ ورزشگاه سهند تبریز بازی تراختور و العین امارات
جمعی از فعالین شهر اورمیه
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn